Blogi

WordPress, AMP ja WPML – kuidas see sinu ettevõtet mõjutab?

Oleme alati valmis vastama kõikidele täiendavatele küsimustele. Rohkem meie teenusest leiate siit.

Uuendused mobiilses veebiarenduses – Google AMP

Üks suurimaid muutusi sellel aastal veebis, mille järgi on optimeeritud ka meie viimased projektid eesotsas esports.ch -ga, on kindlasti Google AMP.  Accelerated mobile pages (AMP), mis eesti keelde tõlgituna tähendab kiirendatud mobiilsed veebilehed, on Google viis veebilehtede laadmiskiirust tõsta. Accelerated mobile pages kasutavad veebilehed on otsingumootoris esile tõstetud. Wordpress tutvustas uuendust, läbi mille oma koduleht AMP-leheks ümber sätestada, aasta esimeses pooles.

Mis see täpsemalt on?

Mobiilsete veebikasutajate arvu suurenemine ja kiirel sammul arenev e-kanalite sisuloome on tinginud vajaduse külastajate hoidmiseks kodulehtedel läbi uue sätestusviisi. Kiirendatud mobiilsed veebilehed on avatud lähtekoodiga Google’i poolt eestveetud projekt ehk  kolmest komponendist HTML, JS ja Cache koosnev viis ehitada kiirelt laadivaid veebilehti. Sisuliselt on tegemist reeglite ja piirangutega veebilehekülgede koodis, eelkõige Javascripti funktsioonide vähendamise ja lihtsustamisega (mis on suurema osa veebilehtede aeglase laadmiskiiruse põhjuseks). Kõik esmatähtis jääb kodulehele alles, küll aga on kõik optimeeritud, et saavutada võimalikult suurt kiirust lehekülje laadimisel.

WordPress ja AMP

WordPress on läbi pluginate teinud AMP optimeeritud kodulehe paralleelse ülesseadmise tavalise kõrvale ääretult lihtsaks. Kui teie veebimajutusteenust pakub kolmas osapool, mitte WordPress, tuleb installeerida AMP plugin. Seda aktiveerides tehakse kõigist postitustest ja lehekülgedest teie veebis AMP versioon.  Siirdudes WordPressis Appearance valiku juurde ja avades seal AMP sätete menüü on võimalik näha, milline näeks veebilehekülg välja Accelerated mobile pages lahendusena. Võimalikud on ka esialgsed muudatused ja plugini’i välja lülitamine. Siiski soovitame lehekülje seadistamisel pidada eelnevalt nõu ettevõtte IT osakonnaga või pöörduda WordPressi arendaja poole. Kuna AMP on pidevalt arenev ja avatud lähtekoodiga, on kõige värskem kood leitav GitHub’ist.

AMP lahendusele muudatuste sisseviimine WordPressis

Kuigi lahendus tuleb oma isikliku templiidiga võib siiski tekkida vajadus viia sisse mõningad ettevõttele olulised muudatused. Spetsiifiliste muudatuste sisseviimiseks on juba vajalik koodikirjutamise oskus. Plugini’i templiit koosneb üheksast osast:

 • featured-image.php
 • footer.php
 • header-bar.php
 • meta-author.php
 • meta-comments-link.php
 • meta-taxonomy.php
 • meta-time.php
 • single.php
 • Style.php

Kopeerige need plugina kaustast PHP’s oma teemale (theme’ile või child theme’ile) ning nimetage see “amp”. Sellega on pluginil’il võimalik mõista, et tuleb kasutada neid elemente. Neid on võimalik juba klassikaliselt muuta, aga tuleb olla valiv ja meeles pidada, et lehekülje kiirus peab säilima. Pärast muudatuste sisse viimist tuleb uus versioon ka valideerida. Accelerated mobile pages validaator on leitav: https://validator.ampproject.org .

Valideerimine

Kui olete oma leheküljel tõlgeteks seadistanud WPML’i plugina võib valideerimisel tekkida alljärgnev veateade:

The attribute ‘href’ in tag ‘link rel=stylesheet for fonts’ is set to the invalid value ‘…/sitepress-multilingual-cms/res/css/language-selector.css?v=3.5.3.1’. Learn more.

Vea eemaldamiseks tuleb alljärgnev kood lisada teema function.php failile:

//
// AMP and WPML validator fix
// https://www.blueglass.ee
//
add_filter( 'request', 'bg_amp_wpml_language_selector_fix' );
 
function bg_amp_wpml_language_selector_fix( $query_vars ){
  if( defined('AMP_QUERY_VAR') && array_key_exists(AMP_QUERY_VAR, $query_vars)) 
    define('ICL_DONT_LOAD_LANGUAGE_SELECTOR_CSS', true);
    
  return $query_vars;
}

Kas AMP mõjutab SEO-d?

Kindlasti võib eeldada, et lähiajal muutuvad AMP optimeeritud veebilehed Google poolt üha enam eelistatavateks mobiilsetel platvormidel. WordPressi kasutajaid kindlasti huvitab, et populaarseim SEO tool Yoast on välja arendanud praegusel hetkel uue plugina AMP veebilehtede SEO-ks – Glue for Yoast SEO, mille nad on lubanud lähiajal integreerida peapluginaga.

Arvestades mobiilse veebi tähtsuse üha suuremat kasvu ning resursse, mis Google on projekti paisanud, oleme võtnud Accelerated mobile pages lehe oma arenduse osaks ja kaasame kindlasti edasistes projektides.

 

Kui Te soovite rohkem teada koostöö võimalustest ja teenustest mida pakume, siis palun kirjutage info@blueglass.ee ning arutame Teie projekti detailsemalt.

Kui Te soovite rohkem teada koostöö võimalustest, teenustest mida pakume või tahate lihtsalt vestelda, siis palun võtke ühendust.
 • Sama toote saab teha odavalt või kallilt. Eelarvest sõltub lahenduse kvaliteet (lehe kiirus, turvalisus, kasutajamugavus, läbimõeldus, jne)
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.